Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

“Wiosenne Biesiadowanie”

Biesiada, to cenne wydarzenie kulturalne, popularyzujące autentyczny folklor, jest to również spotkanie, które inspiruje wykonawców do poszukiwań twórczych i prezentuje bogaty materiał. Biesiada ma swoją tradycję, uczestniczą w niej oprócz twórców ludowych, zespołów, mieszkańcy. Głównym jej celem jest ochrona przed zanikiem autentycznego gawędowania, śpiewu, czyli kultywowanie tradycji i umacnianie tożsamości narodowej.

W ubiegłą niedzielę 02 czerwca, w świetlicy wiejskiej w Świetlikowej Woli odbyło się „Wiosenne Biesiadowanie”. Otwarcia imprezy dokonali Pan Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna, Pani Agnieszka Strzelecka reprezentująca LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” – organizatora biesiady oraz Pani Katarzyna Wargacka – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Łączymy Pokolenia” – realizatora wydarzenia.

Była to czwarta biesiada realizowana w ramach projektu współpracy „Kultura lokalnie. Przestrzeń inspiracji” współfinansowanego z ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas wydarzenia swoją twórczość prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich „Będzie się działo” z Jedlanki, „Dworzanki” z Suskowoli, „Łączymy Pokolenia” z Policzny oraz Zespół „Sobótka” z Czarnolasu, które zachwyciły publiczność swoimi występami. Unikatowy repertuar, własna inwencja twórcza, niepowtarzalna technika śpiewu, wierność tradycji wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój. Na stołach królowały różnorodne potrawy – od tradycyjnych, poprzez świeżo upieczone chleby, aż po słodkie wypieki.

Piękna pogoda sprawiła, że uczestnicy biesiady przenieśli się na zewnątrz i dalsza część imprezy odbywała się pod chmurką.

Wiosenne Biesiadowanie zakończyło się w atmosferze radości i wspólnoty. Impreza ta pokazała, jak ważne są lokalne tradycje
i wspólne świętowanie.

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Mirosława Gregorczyk, Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”

0 Comments

There are no comments yet

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − trzy =