Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Śladami Jana Kochanowskiego – relacja z wyjazdu studyjnego do Włoch

Program wyjazdu studyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w dniach 11-15 czerwca br. obejmował zapoznanie uczestników z dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym Północnych Włoch – zwiedzanie kluczowych miejsc związanych z historią i kulturą Padwy, z uwzględnieniem Uniwersytetu i Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie studiował Jan Kochanowski oraz tych związanych z historią Polski. Celem wyjazdu było również poszerzenie wiedzy o miejscach pobytu mistrza Jana oraz zapoznanie uczestników z wpływem funduszy unijnych na zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego Włoch. Trasa obejmowała cztery malownicze włoskie miasta: Wenecję, Padwę, Weronę, oraz Sirmione nad Jeziorem Garda.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Wenecji – miasta na wodzie, pełnego kanałów, mostów i niezwykłej architektury. Po przybyciu, zwiedziliśmy Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów oraz słynny Most Rialto. Podczas obiadu w Wenecji spotkaliśmy się z Panią Boreną Bodin, laureatką konkursu „Poezji Malowanie…” w kategorii MISTRZ.

Kolejny dzień naszej podróży spędziliśmy w Padwie, mieście uniwersyteckim, gdzie studiował Jan Kochanowski. Zwiedziliśmy Uniwersytet Padewski, jeden z najstarszych w Europie, oraz słynny ogród botaniczny – Orto Botanico di Padova, najstarszy taki ogród na świecie. Odwiedziliśmy również Bazylikę św. Antoniego, w której podziwialiśmy piękne freski i relikwie. Wizyta w Padwie była szczególnie emocjonująca, ponieważ mogliśmy poczuć atmosferę miejsca, gdzie nasz poeta zdobywał wiedzę i inspirował się do tworzenia swoich dzieł.

Trzeci dzień przyniósł nam odwiedziny w Weronie, mieście Romea i Julii. Spacerując po urokliwych uliczkach, podziwialiśmy średniowieczne i renesansowe zabytki. Niezapomnianym momentem była wizyta w kościele San Zeno Maggiore, gdzie znajdują się dzieła sztuki, które mogły inspirować Kochanowskiego podczas jego pobytu w Italii. Wędrówkę zakończyliśmy przy amfiteatrze rzymskim– Arenie, jednym z najlepiej zachowanych antycznych obiektów tego typu.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie było urokliwe miasteczko Sirmione, położone nad jeziorem Garda. Sirmione słynie z pięknych krajobrazów, średniowiecznego zamku Scaligerów oraz termalnych źródeł. Zwiedziliśmy ruiny rzymskiej willi – Grotte di Catullo, skąd roztacza się zapierający dech
w piersiach widok na jezioro. Wieczorem natomiast spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami miasteczka Borghetto, gdzie morenowe wzgórza przecina szmaragdowo błękitna wstęga rzeki Mincio. Następnie czekała na nas uroczysta kolacja będąca okazją do podsumowania całego pobytu.

Wyjazd studyjny zorganizowany został przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w związku z realizacją operacji  pn. „Jan Kochanowski- wyprawy przez dziedzictwo i inspiracje” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Galeria zdjęć

0 Comments

There are no comments yet

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + dziesięć =