Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kraków przez pryzmat Jana Kochanowskiego – wyjazd studyjny

W dniach 26-28 kwietnia 2024 r. 40-osobowa grupa mieszkańców obszaru Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Dziedzictwo i Rozwój” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Krakowa, aby odwiedzić miejsca związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego, jednego z najwybitniejszych poetów renesansowych,

Nasza podróż rozpoczęła się na Krakowskim Kazimierzu oraz Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy zachwycającą architekturę z epoki renesansu. Spacerując po urokliwych uliczkach, podziwialiśmy zabytkowe kamienice, kościoły i rynki. Następnie udaliśmy się do Collegium Maius, gdzie Kochanowski studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podziwialiśmy piękny dziedziniec, a zwiedzając stare sale wykładowe i bibliotekę, mogliśmy poczuć atmosferę tamtych czasów. W programie nie mogło zabraknąć Wawelu, gdzie zwiedziliśmy zamek oraz katedrę. Mieliśmy również możliwość podziwiania najstarszego z istniejących klasztorów w Polsce- Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Ostatniego dnia udaliśmy się na wycieczkę po okolicach Krakowa, gdzie odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy, Jaskinię Nietoperzową, Pustynię Błędowską oraz Ogrodzieniec. Spacerując po malowniczych terenach, podziwialiśmy piękno przyrody i odpoczywaliśmy od miejskiego zgiełku.

Odwiedzając Kraków w duchu renesansowych przechadzek Jana Kochanowskiego, to nie tylko podróż w przeszłość, która pozwala spojrzeć na Kraków z zupełnie innej perspektywy i docenić jego piękno i historię, ale również szansa na poszerzenie swojej wiedzy o historii literatury polskiej. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję rozważać i dyskutować nad wielkością i znaczeniem twórczości Jana Kochanowskiego oraz nad tym, jak jego dzieła mogą nadal inspirować naszą współczesną kulturę i literaturę. Wyjazd ten był nie tylko okazją do upamiętnienia postaci Jana Kochanowskiego, ale także do wzmocnienia więzi międzyludzkich i zacieśnienia wspólnoty lokalnej.

Wyjazd studyjny zorganizowany został przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w związku z realizacją operacji  pn. „Jan Kochanowski- wyprawy przez dziedzictwo i inspiracje” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 10 =