flaga ue

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.4  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” -  działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


 

9.jpg
Informacja !!!
Z przyjemnością informujemy, że wszystkie bilety na koncert „Niemen- Moja Ojczyzna” zostały rozdyspo...

Czytaj więcej

Nabór wniosków w zakresie rozwijania działalności gospodarczej
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” informuje o możliwości składania wnios...

Czytaj więcej

Ćwiczenia ruchowe - Czas start ….
W dniu 2 października br. wystartowała II edycja zajęć rytmiczno- ruchowych, których organizatorem i...

Czytaj więcej

Carving już za nami!
LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu w minioną sobotę 05 października gościło na swo...

Czytaj więcej

Informacja !!!
Nabór wniosków w zakresie rozwijania działalności gospodarczej
Ćwiczenia ruchowe - Czas start ….
Carving już za nami!

Profilaktyka raka piersi

W miniony wtorek, 2 kwietnia, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój w Zwoleniu zaprosiła wszystkich chętnych mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (z terenu gmin: Ciepielów, Gózd, Jastrzębia, Jedlnia – Letnisko, Kazanów, Miasto Pionki, Pionki, Policzna, Przyłęk, Tczów, Zwoleń) do udziału w warsztatach z zakresu profilaktyki raka piersi. Warsztaty zorganizowano w internacie Zespołu Szkól Rolniczo- Technicznych w Zwoleniu dla grupy dziewcząt. Zajęcia przeprowadzone zostały przez panią Teresę Maksym - specjalistę w zakresie Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia na co dzień pracującą w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zwoleniu.

Po przywianiu wszystkich uczestniczek przystąpiliśmy do wsłuchania się w wykład: czym jest profilaktyka raka piersi. Prelegent omówiła na jakie symptomy należy zwracać uwagę, przedstawiła najczęściej występujące czynniki ryzyka oraz opowiedziała, jak należy prawidłowo i regularnie wykonywać samobadanie. Dodatkiem do spotkania było wyświetlenie prezentacji multimedialnej będącej wprowadzeniem dziewcząt do wykonania ćwiczeń pod okiem prowadzącej na fantomie.
Każda z zebranych uczestniczek warsztatusamodzielnie dokonywała badania na fantomie, z zaciekawieniem przyglądała się, jakie są objawy w wyglądzie piersi, na co należy zwracać szczególną uwagę. W momencie odnalezienia guzów dziewczyny nie kryły zdziwienia, wiedziały, że podczas badania trzeba być skupionym i wykonywać je wg instrukcji. Należy podkreślić, że dla dziewcząt była to dodatkowa wiedza, doświadczenie, kolejne umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu.- Najważniejsze, żeby być aktywnym, dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, wyrzekać się nałogów, a wtedy będziemy zdrowsze - duchem i ciałem. Możemy doradzić innym, aby nie bali się takich badań, i jeśli cokolwiek ich niepokoi, żeby nie czekali z wizytą do lekarza, tylko jak najszybciej się do niego zgłaszali – w trakcie dyskusji opowiadały uczestniczki. Otrzymane biuletyny będą dla młodych kobiet ściągawką do samodzielnej pracy nad swoim zdrowiem, a może nawet nad zdrowiem swoich bliskich: mam, sióstr czy innych osób z najbliższego otoczenia.
Profilaktyka raka piersi jest ważnym aspektem w życiu każdej kobiety.Badania kliniczne potwierdzają, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie poddają się systematycznym badaniom. Każdego roku w Polsce umiera tysiące kobiet, które być może nigdy nie wykonało badania, lub poprowadzona diagnostyka była za późna. Nie czekajmy, działajmy, badajmy się regularnie!
Wszystkim zaangażowanym w zajęcia bardzo dziękujemy! Zapraszamy na kolejne inicjatywy, które proponuje Stowarzyszenie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności!

Galeria

Ostatnie artykuły

Szukaj

Kalendarz

Paz 2019
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3


ul. Wojska Polskiego 78
26-700 Zwoleń
tel./fax 48 676 20 29
e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl

 

Biuro Stowarzyszenia czynne

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.


Obsługa mieszkańców z terenu LGD

w godzinach pracy biura.