flaga ue

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.4  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” -  działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


 

2.jpg
Podsumowanie zajęć rytmiczno-ruchowych
   W ubiegłym tygodniu zakończył się cykl zajęć rytmiczno- ruchowych, których organizatore...

Czytaj więcej

Spływ kajakowy
Miło nam poinformować, że wg ankiety sondażowej zamieszczonej na FB Stowarzyszenia nt. trasy spływu ...

Czytaj więcej

Spotkania informacyjno- konsultacyjne
Zgodnie z planem komunikacji i jego harmonogramem realizacji na rok 2019 Lokalna Grupa Działania Sto...

Czytaj więcej

Aktualizacja LSR
W związku z możliwością ubiegania się przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Ro...

Czytaj więcej

Podsumowanie zajęć rytmiczno-ruchowych
Spływ kajakowy
Spotkania informacyjno- konsultacyjne
Aktualizacja LSR

Profilaktyka raka piersi

W miniony wtorek, 2 kwietnia, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój w Zwoleniu zaprosiła wszystkich chętnych mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (z terenu gmin: Ciepielów, Gózd, Jastrzębia, Jedlnia – Letnisko, Kazanów, Miasto Pionki, Pionki, Policzna, Przyłęk, Tczów, Zwoleń) do udziału w warsztatach z zakresu profilaktyki raka piersi. Warsztaty zorganizowano w internacie Zespołu Szkól Rolniczo- Technicznych w Zwoleniu dla grupy dziewcząt. Zajęcia przeprowadzone zostały przez panią Teresę Maksym - specjalistę w zakresie Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia na co dzień pracującą w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zwoleniu.

Po przywianiu wszystkich uczestniczek przystąpiliśmy do wsłuchania się w wykład: czym jest profilaktyka raka piersi. Prelegent omówiła na jakie symptomy należy zwracać uwagę, przedstawiła najczęściej występujące czynniki ryzyka oraz opowiedziała, jak należy prawidłowo i regularnie wykonywać samobadanie. Dodatkiem do spotkania było wyświetlenie prezentacji multimedialnej będącej wprowadzeniem dziewcząt do wykonania ćwiczeń pod okiem prowadzącej na fantomie.
Każda z zebranych uczestniczek warsztatusamodzielnie dokonywała badania na fantomie, z zaciekawieniem przyglądała się, jakie są objawy w wyglądzie piersi, na co należy zwracać szczególną uwagę. W momencie odnalezienia guzów dziewczyny nie kryły zdziwienia, wiedziały, że podczas badania trzeba być skupionym i wykonywać je wg instrukcji. Należy podkreślić, że dla dziewcząt była to dodatkowa wiedza, doświadczenie, kolejne umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu.- Najważniejsze, żeby być aktywnym, dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, wyrzekać się nałogów, a wtedy będziemy zdrowsze - duchem i ciałem. Możemy doradzić innym, aby nie bali się takich badań, i jeśli cokolwiek ich niepokoi, żeby nie czekali z wizytą do lekarza, tylko jak najszybciej się do niego zgłaszali – w trakcie dyskusji opowiadały uczestniczki. Otrzymane biuletyny będą dla młodych kobiet ściągawką do samodzielnej pracy nad swoim zdrowiem, a może nawet nad zdrowiem swoich bliskich: mam, sióstr czy innych osób z najbliższego otoczenia.
Profilaktyka raka piersi jest ważnym aspektem w życiu każdej kobiety.Badania kliniczne potwierdzają, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie poddają się systematycznym badaniom. Każdego roku w Polsce umiera tysiące kobiet, które być może nigdy nie wykonało badania, lub poprowadzona diagnostyka była za późna. Nie czekajmy, działajmy, badajmy się regularnie!
Wszystkim zaangażowanym w zajęcia bardzo dziękujemy! Zapraszamy na kolejne inicjatywy, które proponuje Stowarzyszenie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności!

Galeria

Ostatnie artykuły

Szukaj

Kalendarz

Cze 2019
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


ul. Wojska Polskiego 78
26-700 Zwoleń
tel./fax 48 676 20 29
e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl

 

Biuro Stowarzyszenia czynne

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.


Obsługa mieszkańców z terenu LGD

w godzinach pracy biura.