flaga ue

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.4  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” -  działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


 

losowe-maki.jpg
Kolejne wykłady z zakresu ochrony środowiska za nami !!!
W piątek 26 października br. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu wykładów pn. „Ochrona środowiska i z...

Czytaj więcej

Relacja ze szkolenia dla potencjalnych beneficjentów
W dniu 25 października LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu zorganizowało szkolenie ...

Czytaj więcej

Szkolenie - zasady oceniania i wyboru projektów przez LGD
W związku z ogłoszonym naborem wniosków o przyznanie pomocy, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ...

Czytaj więcej

Szkolenie - ochrona środowiska i zmiany klimatyczne
W piątek 05 października br. odbyły się pierwsze dwa z całego cyklu wykładów pn. Ochrona środowiska ...

Czytaj więcej

Kolejne wykłady z zakresu ochrony środowiska za nami...
Relacja ze szkolenia dla potencjalnych beneficjentów
Szkolenie - zasady oceniania i wyboru projektów przez...
Szkolenie - ochrona środowiska i zmiany klimatyczne

"Smaki jesieni"

 DSC1020W sobotę 18 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, już po raz dziewiąty odbył się Festiwal Produktów Regionalnych, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”. Tegoroczne wydarzenie było widowiskiem charakteryzującym polskie tradycje i obyczaje związane z okresem jesiennym. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Pan Zbigniew Buczma, wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu, Panem Arosławem Jakóbikiem.

Dalszą część imprezy poprowadziły pracownice biura Stowarzyszenia - Justyna Nowicka oraz Iwona Sałek. Tegoroczny Festiwal Produktów Regionalnych swą obecnością uświetnili między innymi władze Powiatu Zwoleńskiego, przedstawiciele samorządów gminnych, reprezentanci sąsiadujących Lokalnych Grup Działania, członkowie Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” oraz lokalna społeczność, w sumie około 350 osób. Dość liczną grupę uczestników stanowili członkowie zespołów oraz KGW reprezentujących gminy objęte Lokalną Strategią Rozwoju tj.
Zespół „PO CO CI TO” Gmina Ciepielów
Zespół „Gozdowianki”, gmina Gózd;
Zespół „Raz na ludowo”, gmina Jastrzębia;
Zespół „ALEBABKI”, gmina Jedlnia- Letnisko;
Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki”, gmina Kazanów;
Zespół „Półborzanki”, gmina Pionki;
Zespół „Sobótka”, gmina Policzna;
Zespół „Korzenie” z Łaguszowa, gmina Przyłęk;
KGW „Kukułeczki” z Bartodziej, gmina Tczów;
Zespół „Piątkowy Stok”, gmina Zwoleń.
Jak co roku, reprezentanci gmin mieli za zadanie przygotowanie stoiska pełnego smaku i aromatu, z potrawami - tym razem nawiązującymi do okresu jesiennego. Kramy uginały się od pysznych i pięknie podanych dań, prezentujących prawdziwe bogactwo polskiej tradycyjnej kuchni. Propozycji na dania i desery umilające jesienne popołudnia można było znaleźć wiele. Pomysłów wystarczy więc na cały sezon!
Podczas tegorocznego Festiwalu Produktów Regionalnych, zespoły brały udział w dwóch konkursach związanych z tematyką imprezy. Jako pierwszy ogłoszony został konkurs na „Stoisko miłe dla oczu”, podczas którego decyzję co do wyboru najpiękniejszego stoiska, smacznych i pięknie podanych potraw z motywem jesieni podejmowała komisja w składzie:
- Pan Arosław Jakóbik - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych,
- Pani Aneta Knieć – wicedyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych,
- Pan Ryszard Maraszkiewicz - nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczo -  Technicznych,
Po burzliwych naradach werdyktem jury laureatem konkurs został zespół „Sobótka”. „Piątkowy Stok” zajął drugie miejsce, a trzecią nagrodę otrzymał zespół „Półborzanki”. Wyróżnienie w tej kategorii uzyskali członkowie zespołu „Raz na ludowo” oraz „Korzenie” z Łaguszowa. W konkursie „Tradycyjna szarlotka – przepis na jesień?”, apetyczne rumiane szarlotki, oceniała komisja w składzie: Pani Iwona Baran – Drążyk, Pani Ewa Bielecka, Pani Katarzyna Macewicz oraz Pani Iwona Nędzi – Przedstawicielki GRUPY KOBIET KREATYWNYCH.
Zdaniem jury bezkonkurencyjnym wypiekiem okazała się szarlotka wykonany przez zespół „Gozdowianki”, na drugim miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki”, natomiast trzecie miejsce zajął zespół „ALEBABKI” z gminy Jedlnia - Letnisko. Komisja konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia w tej kategorii, zdobyły je zespoły „PO CO CI TO” oraz „Kazanowianki znad Iłżanki”. Dla wszystkich zwycięzców Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” ufundowało cenne nagrody rzeczowe.
Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” corocznie podczas Festiwalu Produktów Regionalnych stara się kultywować autentyczne ludowe zwyczaje, zachować od zapomnienia i propagować wiedzę o możliwościach wykorzystania walorów swojskich potraw i produktów regionalnych. Tradycje chłopskie oraz gwara od dawna przenikały życie mieszkańców wsi i stanowiły urozmaicenie szarych dni, wypełnionych pracą w domu i na roli. Wiele obyczajów staropolskich jest kontynuowanych do dzisiaj. Duża część spośród tradycji ludowych wsi została zmieniona, dostosowana do dzisiejszych potrzeb. Lokalne obyczaje stały się źródłem wiedzy o życiu w dawnej Polsce i o zmianach, jakie następowały w ciągu wieków. Tradycje ludowe przetrwały do teraz, mają ogromny wpływ na lokalną kulturę, stanowią jej nieodłączny element. Mamy nadzieję, że dzięki naszej lekcji tradycji staropolskiej, wszystkie obyczaje, obrzędy i zabawy będą kultywowane przez przyszłe pokolenia.

Tych którzy nie mogli uczestniczyć w tegorocznym festiwalu i tych którzy pragną przeżyć to jeszcze raz, zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Galeria zdjęć

Ostatnie artykuły

Szukaj

Kalendarz

Lis 2018
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


ul. Wojska Polskiego 78
26-700 Zwoleń
tel./fax 48 676 20 29
e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl

 

Biuro Stowarzyszenia czynne

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.


Obsługa mieszkańców z terenu LGD

w godzinach pracy biura.