flaga ue

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.4  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” -  działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


 

1.jpg

Wizyta studyjna w Lokalnej Grupie Działania Korona Północnego Krakowa

IMG 3118W dniach 14-16 października LGD „Dziedzictwo i Rozwój” wraz z partnerem LGD „Puszcza Kozienicka” uczestniczyli w Wizycie Studyjnej na teren LGD Korona Północnego Krakowa. W ramach zadania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń partnerów projektu współpracy pn. Multimedialne Centrum Aktywności Lokalnej – akronim Multicel.


Wśród uczestników wyjazdu byli przedstawiciele grup defaworyzowanych, przedsiębiorcy, osoby zaangażowane w szkolenia stacjonarne i e-learningowe, gdyż jednym z warunków udziału w wyjeździe było aktywne uczestnictwo w realizowanym projekcie, zgodnie z przygotowanym regulaminem uczestnictwa w szkoleniach. Wyjazd polegał na wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu, praktycznemu poznaniu sposobu w jaki inni wdrożyli swoje plany w zakresie np. prowadzenia działalności agroturystycznej, działalności gospodarczej w różnych formach, poznaniu doświadczeń innych grup formalnych (NGO np. KGW) i nieformalnych w funkcjonowaniu na obszarach wiejskich. Dla LGD jest to spoiwo scalające współpracę partnerów projektu.
Gościnność LGD „Korona Północnego Krakowa” przeszła nasze oczekiwania. Plan był bardzo napięty. Począwszy od przyjazdu pani Barbara Kawa – Wiceprezes Korony Północnego Krakowa wraz z przedstawicielami instytucji po budynku OSP Bibice, Bibliotece Publicznej w Zielonkach. Następnie pojechaliśmy do Michałowic, odwiedzić kolejne punkty harmonogramu, a mianowicie: Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury. W Urzędzie Gminy Michałowice mieliśmy przyjemność spotkania się z wójtem niniejszej gminy – panem Jarosławem Sadowskim oraz lokalnymi przedsiębiorcami, prężnie działającymi w regionie.
Na uwieńczenie miłego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Stowarzyszenie KGW Gminy Michałowice „Pod Kwitnącą Jabłonią” będącą beneficjentem programu Działaj Lokalnie. Pani Grażyna Kozioł, prezes i jednocześnie sołtys Zagórzyc Dworskich zapoznała nas z działalnością na obszarze, podejmowaniem inicjatyw społecznych, a zarazem wykorzystaniem środków z funduszy PROW. W wyjątkowym gronie, w miłej atmosferze podsumowaniem wieczoru było obejrzenie prezentacji multimedialnej n/t lokalnych produktów i działalności. W podziękowaniu za tak fantastyczne przyjęcie, w imieniu prezesa LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” , pana Zbigniewa Buczmy , pracownice biura: Iwona Sałek oraz Aleksandra Maraszkiewicz złożyły na dłonie pani dyrektor biura: Moniki Kwaczała i pani wiceprezes: Barbary Kawy upominki w postaci obrazu rękodzieła oraz materiałów podkreślających funkcjonowanie lgd w Zwoleniu.
W dniu drugim wizyty równie atrakcyjnym mieliśmy okazję spotkać się w Urzędzie Gminy Wielka Wieś, w Winnicy Uniwersytetu Rolniczego „Garlicki Lamus”, Bibliotek Publicznej w Michałowicach, gdzie skorzystaliśmy z warsztatu tworzenia marki lokalnej. Dodatkowo mogliśmy poznać produkty i usługi bazujące na lokalnych zasobach i dziedzictwie posiadającymi znak jakości – Spichlerz Koronny. Wszystkie operacje wspierane ze środków unijnych cieszą się popularnością i są znane wśród lokalnej społeczności.
Po tak absorbującym dniu udaliśmy się na spotkanie do Wysiołka Luborzyckiego. Tam przywitali nas przedstawiciele LGD Korona Północnego Krakowa, a mianowicie: Prezes Zarządu – pan Piotr Adamczuk, Wiceprezes Zarządu – pani Barbara Kawa, Z-cą Przewodniczącego Rady – pan Jerzy Kozik, Członek – pan Robert Prusak. Wszyscy państwo zgodnie twierdzili, ze wymiana doświadczeń, dobrych praktyk jest fundamentalna w projektach współpracy.
W ostatnim dniu naszej wizyty spotkaliśmy się w Izbie regionalnej Stowarzyszenia KGW Stręgoborzyce, gdzie przewodnicząca KGw pani Eleonora Kusińska serdecznie przyjęła grupę opowiadając o swojej działalności i funkcjonowaniu. Siedzibą KGW jest stara szkole w Stręgoborzycach, a w niej Izba Historyczna, Izba Regionalna oraz Izba Wystawiennicza.
Na zakończenie wizyty studyjnej odwiedziliśmy obiekt Klubu Sportowego „Wiarusy” w Igołomi, który również może się pochwalić efektownym wykorzystaniem środków unijnych w celu poprawy jakości życia mieszkańców okolicy.
Podróż uznajemy za bardzo wyjątkową. Projekty współpracy maja to do siebie, że pozwalają na podejmowanie wspólnych zadań z uwzględnieniem potrzeb społeczności lokalnych, poprawy jakości ich życia oraz poznania przez nich zasobów dziedzictwa kulturowego.
Dziękujemy paniom: Barbarze Kawie, Monice Kwaczała, Agnieszce Bednarczyk za tak wspaniałe przyjęcie, za poświęcenie czasu i przedstawienie wielu interesujących operacji, jakie zrealizowano na terenie lgd Korona Północnego Krakowa. Chętnie wspomnieniami będziemy wracali do wyjazdu, który dla nas był bardzo edukacyjny.
Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom wyjazdu za miłe, spędzone razem chwile, za wspólny czas, za otwartość oraz dyscyplinę.
Zapraszamy do śledzenia inicjatyw, które proponuje Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”, zarówno na stronie internetowej: www.dir.zwolen.com jak i na fb.

Galeria zdjęć

 

Ostatnie artykuły

Szukaj

Kalendarz

Cze 2020
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5


ul. Wojska Polskiego 78
26-700 Zwoleń
tel./fax 48 676 20 29
e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl

 

Biuro Stowarzyszenia czynne

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.


Obsługa mieszkańców z terenu LGD

w godzinach pracy biura.